... robíme šperky viac ako 20 rokov

Ako spoznať diamant

Pravý diamant je najtvrdší nerast, ktorý je možné na našej planéte nájsť. Je úplne fascinujúce, že niečo tak krásneho môže vzniknúť vlastne náhodou len tak v prírode. Rovnako tak možno ale diamant vyrobiť umelo. Mnohí podvodníci potom priemyselne vyrobené diamanty vydávajú za tie pravé, prírodné, ktorých cena je samozrejme pre ich unikátny pôvod mnohonásobne vyššia.

Ako teda nenaletieť, či zistiť, či je diamant pravý alebo nie? Existuje na to niekoľko spôsobov - najjednoduchšie je samozrejme vyžiadať si pri nákupe certifikát pravosti. Na väčšie kamene sa vystavujú medzinárodné certifikáty - GIA (gemology Institute of America), HRD (Antwerp World Diamond Centre) alebo IGI (International Gemological Institute). Takýto certifikát má niekoľko parametrov, ktoré by šlo len ťažko sfalšovať. Po prvé je to unikátne číslo, na základe ktorého, ak ho zadáte do databázy, nájdete informácie o tomto konkrétnom diamantu. Na rovnakom princípe funguje aj QR kód. Zistíte tak veľkosť diamantu v karátoch, jeho čistotu, farbu aj to ako bol zbrúsený. Pri menších kameňov sa vystavujú certifikáty len od výrobcu šperku, teda zlatníka. Seriózny zlatník potom ručí za to, že vo šperku je diamant, ktorý v certifikáte deklaruje.

Ak takýto dokument nemáte, je možné nechať diamant posúdiť odborníkom v renomovanom zlatníctvo. Sú však tiež spôsoby ako pravosť diamantu spoznať aj doma s minimálnym vybavením.

Pri bližšom skúmaní sa môžete zamerať na trblietanie. Pravý diamant je aj po rokoch stále trblietavý, na rozdiel napríklad od zirkónu.

Pomocou klenotnícke lupy možno nahliadnuť na diamant ešte bližšie. Všímajte si 'nedokonalostí' (inklúzií). Pravý diamant nejaké pravdepodobne bude mať - na niektorých miestach odlišné sfarbenie alebo prímes iného minerálu. Umelo vyrobený diamant by k týmto odlišnostiam nemal, ako prísť.