... robíme šperky viac ako 20 rokov

Ako spoznať pravé zlato

Máte doma šperk, o ktorého kvalite máte pochybnosti? Najlepší spôsob, ako zistiť pravosť zlata, je odniesť ho dobrému zlatníkovi. Ten zároveň určí aj počet karátov, ktoré udávajú hodnotu zlatého šperku.

Sú ale aj možnosti, ako spoznať pravosť zlata svojpomocne. Niektoré spôsoby sú už na prvý pohľad nebezpečné, ako napríklad polievanie zlata kyselinou dusičnou alebo môžu zlatý šperk poškodiť (skúška s keramickým tanierikom - šperk sa môže poškriabať).

V prvom rade treba spomenúť, že rýdze zlato je veľmi mäkké a pre potreby šperkárstvo nepraktické. Preto sa používajú zliatiny zlata, pričom jeho zastúpenie v zliatine je práve udávané v karátoch.

Najjednoduchším spôsobom, ako zistiť, ako cenný kúsok máte v ruke, je nájsť 'punc'. Punc musí mať každý šperk, ktorý je ťažšie viac ako 0,5 g a nájdete ho väčšinou na vnútornej strane šperku, v prípade náhrdelníkov či náramku v blízkosti jeho zapínanie. Čím vyššie číslo tu nájdete, tým viac zlata šperk obsahuje.

Ak je puncovej číslo nečitateľné, dosť pravdepodobne sa jedná o falzifikát.

Pozor, staršie kúsky nemusí mať puncová číslo, prípadne aj toto puncovej číslo môže byť falšované. Preto je dobré všímať si aj ďalších indícií.

Ak 'zlato' na koži zanecháva čierne odtlačky, pravdepodobne to bude len nejaký kov, ktorý ako zlato vyzerá.

Dobrým pomocníkom je tiež obyčajný bavlnenú handričku. Skúste ním šperk starostlivo a intenzívne preleštiť. Na pravom šperku výsledok leštenie to nespoznáte, falšovaný sa však rýchlo ošúcha.

Čo ešte môžete skúsiť? Pokiaľ máte šperk podobnej veľkosti, o ktorého pravosti nepochybujete, zvážte ho a váhu porovnajte so skúmaným šperkom. Mali by vážiť podobne. Ak skúmaný váži menej, je dosť pravdepodobné, že o pravé zlato nejde.

Ak máte tiež silný magnet, skúste, či váš šperk priťahuje. Zlato nie je magnetické, preto by sa nič nemalo stať. Tu však pozor. To, že nie je predmet magnetický, ešte neznamená, že je pravý. Nemagnetických zliatin totiž existuje oveľa viac.

Rada pre vás: Šperky nakupujte len u renomovaných predajcov, ktorí sú zaregistrovaní u puncového úradu. Len tak si môžete byť istí, že nenaletíte podvodníkovi.