... robíme šperky viac ako 20 rokov

Ako vyčistiť zlato

Veľmi často dostávame otázky na možnosti vyčistenie zlatých šperkov v domácich podmienkach. Ide to vôbec? Isteže áno. Síce nie vždy, ale s bežným znečisteným či zašlým povrchom zlata si doma poradíte. Internet je plný rád, my ale odporúčame skúsiť len tie naozaj bezpečné, aby ste nesplakali nad výsledkom. Niektoré škody napáchané z nevedomosti nemožno úplne odstrániť ani u skúseného klenotníka.

Preleštenie bavlnenou handričkou

Pri čistení zlatých šperkov začnite vždy preleštením mäkkou bavlnenou handričkou. Možno budete prekvapení, keď táto prvá fáza čistenia bude zároveň aj tou poslednou, lebo po nej vaše klenoty zázračne prekuknú. Bavlnenú handričku spravidla nestačí tam, kde je príliš členitý povrch šperku alebo usadená mastnota.

Umytí vodou

Druhým krokom v ceste za revitalizovaným prstienkom/náušnicí/retiazkou je umytie v mydlovej vode. Myslíme tým vodu z tuhého mydla. Trebárs olivového alebo kokosového. Sprchové gély či tekuté mydlá nedosahujú takého účinku. V teplej vode rozpustíme mydlo a šperky do nej ponorte. Nechce je v kúpeli niekoľko minút a potom môžete použiť hubku alebo mäkkú kefku, ktorými zlatý kúsok vydrhnete. Majte ale vždy na pamäti, že zlato i jeho zliatiny, ktoré sa bežne na výrobu šperkov používajú, sú veľmi mäkké a preto treba s nimi zaobchádzať s opatrnosťou. Príliš vehementne drhnutie drsným povrchom zo šperku možná odstráni všetky nečistoty, ale zároveň ho takmer určite poškriabe. A škrabance doma bohužiaľ nevyleštíte.

Elektrolýza

Posledný samodomo metódou, ktorú môžeme s pokojným svedomím odporučiť, je využitie chemicko-fyzikálneho procesu menom elektrolýza. Nebojte, nie je to nič, čo by ste nezvládli. Potrebujete hrniec, kúsok alobalu alebo iné hliníkovej fólie, prášok do pečiva (či jedlú sódu) a vodu. Na dno hrnca dajte alobal a naň položte čistenej šperky. Zasypte je jedlou sódou a zalejte vodou tak, aby všetko bolo ponorené. Zahrejte k varu a mierne varte niekoľko minút. Nechajte vychladnúť, opláchnite a umyte mydlovou vodou. Preleštite handričkou a je hotovo.

Najúčinnejšie a zároveň najbezpečnejšie variantom je čistenie špeciálnym prostriedkom na to určenému, ktorý zakúpite v klenotníctve. Existujú aj handričky, napustené účinnou látkou, ktoré vám prácu ešte viac uľahčia.

Ďalšie metódy, ako je čistenie cigaretovým popolom, kyselinou citrónovou alebo samotnú jedlou sódou nemôžeme odporučiť. Hrozí jednak mechanické poškodenie povrchu šperku a potom aj nežiaduce chemická reakcia. To platí dvojnásobne u šperkov s kameňom. Nikdy, naozaj NIKDY sa nepúšťajte do domáceho čistenie šperkov s perlami, vyššie uvedená kyselina citrónová by vám tento prírodný klenot mohla ľahko naleptať a pri opakovanej expozícii kyselinám (i napríklad v podobe octu ..) dokonca rozpustiť.

Na záver ešte pripojíme múdru radu: lepšie ako zložito čistiť je snažiť sa šperk znečistenia nevystavovať. Predovšetkým to platí pri expozícii makeupu, kyselinám a silným zásadám (napríklad pri čistení kúpeľne či toalety), rozpúšťadlám (riedidlo, benzín ..) ale napríklad aj lakov na nechty a podobne. Najlepšie je teda šperky na rizikové činnosti dávať dole. Len tak vám budú robiť radosť dlhé roky. Majte na pamäti, že niektoré škody sa pri sebe väčšej vôli klenotníka napravujú len horko ťažko.