... robíme šperky viac ako 20 rokov

Nezožltne mi môja svadobná alebo zásnubná obrúčka z bieleho zlata?

Často sa objavuje otázka zákazníčok, ako je to so žltnutím šperkov z bieleho zlata. Preto by som sa rád pokúsil túto tému trochu rozobrať.

Jednoduchá odpoveď je taká, že šperk z bieleho zlata pri nosení zožltnúť môže. Ale tiež nemusí. Ako je to možné? Je to preto, že zliatin bieleho zlata používaného k výrobe je viac druhov. Potom teda záleží na tom, z akého bieleho zlata bol šperk vyrobený.

V prírode je možné nájsť ako surovinu len žlté zlato.

Biele zlato vzniká zliatím (legovaním) rýdzeho žltého zlata s obyčajnými kovmi bielej farby, ktoré potom pôvodnú žltú farbu zlata v zliatine'prebijú'. U bieleho zlata sa pridáva zinok, nikel a paládium. A vzájomný pomer týchto kovov v zliatine vytvára intenzitu jej bielej farby, ale ovplyvňuje aj mnoho iných ich vlastností dôležitých vo výrobe napr tvrdosť a zlievateľnosť.

 

Biele zlato možno rozdeliť na tri druhy:

Biele zlato s obsahom paládia - tieto zliatiny bieleho zlata majú pekne bielu farbu, sú mäkké-dobre sa do neho zasadzujú kamene, preto sa používajú väčšinou len pre časti šperkov osadených kameňmi. Pre šperky vystavené väčšiemu zaťaženiu pri nosení ako sú napr svadobné obrúčky alebo zásnubné obrúčky nie je pre svoju malú tvrdosť príliš vhodné. Naviac paladium je veľmi drahé.

Biele zlato s obsahom zinku - zliatiny so zinkom sú tvrdšie než zliatiny s paládiom, ale nie zase príliš tvrdé, preto sú dobre opracovateľné a hlavne sú dobre zlievateľné. Z toho dôvodu je používajú hlavne masoví vyrábajúca šperky metódou odlievania do strateného vosku. A to je už v dnešnej dobe drvivá väčšina sériovo vyrábané, najčastejšie dovážané produkcie. Tento druh bieleho zlata má nádych farby do žlta-jeho intenzita je podľa vzájomného pomeru ďalších prímesí vedľa zinku.

Biele zlato s obsahom niklu - niklové zliatiny bieleho zlata majú peknú bielu farbu. Sú však veľmi tvrdé a preto horšie opracovateľné. Nehodí sa na odlievanie, preto biele zlato s obsahom niklu sa v sériovej výrobe nepoužíva. Z tohto bieleho zlata vyrábali a ešte ho používajú zlatnícipre ručnú výrobu šperkov. Pre svoju tvrdosť sú takto vyrobené šperky odolnejšie, a preto je niklové zlato vhodné napríklad pre výrobu svadobných alebo zásnubných obrúček.

Problém je ale v tom, že pri nákupe šperku zákazník nespozná, z akého druhu bieleho zlata je šperk vyrobený. Ak zo zliatiny ktorá je žltkastá alebo je pekne biela. To preto, že šperky z bieleho zlata sa nakoniec poťahujú vrstvičkou ródia. Ródium je platinový kov, ktorý má krásne bielu farbu. Na šperk sa nanáša galvanizáciou, to je povrchová úprava ako treba zlatenie. 

Svadobná obrúčka vyrobená z bieleho zlata s nádychom do žlta sa pri nosení ako každý šperk opotrebováva. Postupne sa z neho 'ošúcha' biele ródium, pri nosení sa urobí nejaký ten škrabanec a na povrch vylezie pôvodné žltkastá farba zlata. V praxi sa možno stretnúť dokonca s tým, že neseriózny obchodníci nechávajú pretiahnuť rhodiom žlté zlato, v snahe predať ho za biele. Takto upravený šperk v krátkej dobezlezie a nie je ani žltý, ani biely.

Takže končím, kde som začal. Ak zlatý šperk vydrží pekne biely, záleží na tom, z akej zliatiny bieleho zlata bol vyrobený.