... robíme šperky viac ako 20 rokov

Obrúčka s diamantom alebo obrúčka sa zirkónia?

Nechať zasadiť do svadobné alebo zásnubné obrúčky diamant alebo zirkónia? Je medzi nimi vôbec nejaký rozdiel v kvalite? A v čom sú teda prednosti diamantu, pokiaľ je drahší ako zirkónia?

Také sú časté otázky zákazníčok. Aby som na ne mohol odpovedať, musím najprv vysvetliť, čo to vlastne diamant a zirkónia je.

ZirkónČo je to zirkónia?

Kubicka zirkónia - chemicky oxid zirkoničitý ZrO2. Je to synteticky (umelo) vyrábaný nerast, ktorý sa zasadzuje došperkov pre svoju podobnosť z diamantom. Jeho tvrdosť je 8,5 v Mohsovej stupnici a index lomu svetla 1,93-1,98

DiamantČo je to diamant?

Diamant - chemicky je to kryštalický uhlík C. Na rozdiel od zirkónia je to prírodný nerast, ktorý sa získava ťažbou vbaniach. Jeho tvrdosť je 10 Mohsovej stupnici a index lomu 2,42.

Nebudem sa tu rozpisovať o klasifikácii diamantov v šperkárstve, potrebné informácie môžete nájsť napríklad tu.

Aký je praktický rozdiel medzi diamantom a zirkónia pri nosení vo šperku?

S predchádzajúceho vyplýva, že diamant má väčší index lomu ako zirkónia. Index lomu určuje spôsob šírenia svetla pri jeho prechode kameňom. V praxi to znamená, že diamant je vo šperku iskrivé - teda má krajšie hru farieb a oheň než zirkónia. Keď je zasadený vo svadobne obrúčce jeden malý diamant treba 0,020 ct (priemer asi 1,70 mm), tak ho na prvý pohľad od zirkónu nespoznáte. Ak je ale viac menších diamantov pohromade, treba v 5 ks v rade vedľa seba, je už efekt jasne vidieť.

Diamanty podstatne peknee iskrí ako zirkónia. S počtom diamantov potom rastie tento efekt hry farieb povestného pre diamanty. Pri zasadení diamantu v zásnubné obrúčce, kam sa väčšinou umiestňuje jeden väčší diamant, platí, že jeho iskra, hra farieb a oheň rastie z jeho veľkosťou. U väčších kameňov sa už ťažko môže zirkón diamantu rovnať.

Predovšetkým však diamant predstihuje zirkón svojou tvrdosťou. Tých 1,5 o ktoré je diamant tvrdší než zirkónia na Mohsovej stupnici je v skutočnosti veľký rozdiel. V praxi to znamená, že zirkón sa pri nosení po nejakej dobe 'ošúcha' o tvrdšie predmety a stratí tým svoj ​​ligot. Diamant je najtvrdším nerastom na Zemi. Pri nosení vo šperku sa jeho povrch nemá o čo narušiť, všetky okolité predmety sú mäkšie ako on. Preto sa diamantové obrúčka po babičke blyští stále rovnako krásne, ako kedysi.

Ešte by som spomenul jednu prednosť diamantu v porovnaní so zirkononií - a to je jeho väčšia húževnatosť. Drahé kamene sú nielen tvrdé, ale aj pomerne krehké. Pri prudkom náraze sa môžu rozbiť. A diamant je v tomto smere určite odolnejší než zirkón.

Pri výbere, či chcete zvoliť zirkónia alebo diamant, bude okrem ceny hrať úlohu aj trvanlivosť šperku. Každá vec sa pri používaní opotrebováva, platí to aj pre šperky, pre svadobné obrúčky a zásnubné obrúčky potom dvojnásobne.

Výhoda zlata ale je v tom, že jeho povrch je možné po určitej dobe nosenia obnoviť tak, že šperk je zase ako nový. Malé zirkóny, ktoré stratili svoj ​​ligot už ale vyleštiť nedajú. Preto u zásnubných a svadobných obrúček, kde od šperku už asi očakávame dlhšiu trvanlivosť, je výber diamantov určite na zváženie.