... robíme šperky viac ako 20 rokov

Ako sa nosí snubný prsteň

Starovekí Rimania nosili snubný prsteň na pravej ruke. Verili totiž tomu, že ľavá ruka je nešťastná a tiež nespoľahlivá. Z toho dôvodu je úplne pochopiteľné, že snubný prsteň, o ktorom si mysleli, že je žilou lásky priamo spojený so srdcom nositeľa, radšej nasadili na ruku pravú. To celé potom symbolizovalo, že je srdce toho, kto prsteň nosí, už obsadené. Koniec koncov aj v Indii dlhé roky nosili prstene na pravej ruke. Ľavú ruku tu považovali za nečistú. V dnešnej dobe je tu ale už povolené nosiť prsteň na ľubovoľnej ruke.

V krajinách ako je Holandsko alebo Nemecko ženy nosia zásnubný prsteň na ľavej ruke a snubný potom práve zase na pravej. Vyjadrujú tak zmenu sociálneho postavenia. A krajín, v ktorých sa prsteň nosí na pravej ruke, je oveľa viac, než by ste si mysleli. Patrí medzi ne aj Belgicko (ale iba na niektorých územiach), Nórsko a Dánsko, ale aj Poľsko, Rusko či Bulharsko. A v neposlednom rade tiež Rakúsko a Srbsko, spoločne s Ukrajinou, Gréckom, Lotyšskom a Maďarskom. Mimo Európy je to potom napríklad Gruzínsko, Kolumbia, Kuba, Peru alebo Venezuela.

Naopak nosiť snubný prsteň na ruke ľavej, je celkom nedávnou tradíciou. Zrodila sa asi na začiatku 18. storočia. Predtým sa totiž dokonca aj v anglofónnych krajinách nosili prstene na pravej ruke. Avšak už starí Egypťania verili, že žila lásky vedie od štvrtého prsta ľavej ruky priamo do srdca. V ich prípade nebolo symbolické iba umiestnenie prsteňa lásky, ale aj jeho tvar – kruh. Kruh, ktorý nemá konca ani začiatok a tým odkazuje na nekonečnosť lásky.

Určite vás neprekvapí, že v Slovenskej republike sa snubný prstienok nosí na prstenníku ľavej ruky a tak je to aj vo väčšine západných krajín Európy. Zásnubný prsteň potom po svadbe môžete presunúť na prstenník pravej ruky alebo ho môžete nechať obaja na ľavom prstenníku. Potom by k sebe ale mali tak nejako sedieť nie len tvarom, ale aj štýlom.

Zaujímavosťou je aj to, že pred druhou svetovou vojnou muži snubné prstene nenosili. Začali s tým až v tejto neľahkej dobe, keď si ich brali so sebou na front, aby sa mohli pri pohľade na nich upokojovať myšlienkou na to, že na nich doma čaká ich milovaná žena.

Nosenie snubných prsteňov má každopádne svoju tradíciu a hlbokú symboliku, či už ich nosíte na akomkoľvek prste alebo ruke. Dôležité je to, že vám každý deň pripomínajú, koho milujte a čo pre vás v živote znamená.