... robíme šperky viac ako 20 rokov

Ako vybrať zásnubný prsteň

Svadba je jeden z najzásadnejších okamihov v živote. A každé svadbe predchádza žiadosť o ruku. A tá sa nezaobíde bez zásnubného prsteňa.

Dnešný trh ponúka skutočne nepreberné množstvo typov prstienkov z rôznych materiálov, s rôznym zdobením. Ako sa v tom vyznať a nezblázniť sa?

Milý budúce ženích, musíte dobre načúvať svojej budúcej neveste, aby ste mal predstavu, aký prstienok vybrať. A keď ju máte, môžete začať hľadať. Prvotné inšpiráciu môžete nájsť na internete. Tam tiež zistíte približnú cenu šperku, ktorá tiež môže hrať pri výbere rolu. Pozor, ceny sú skutočne len orientačné, preto až budete mať jasno, neváhajte sa u vybraného klenotníka opýtať na nacenenie. Rozhodne neplatí, že prstene objednané cez internet sú vždy lacnejšie!

Až budete mať jasno ohľadom vzhľadu prstienka, vyberte materiál. Zohľadniť by ste mal napríklad povolanie svojej milej. Ak predpokladáte, že si prsteň nebude dávať dole ani v práci a pracuje manuálne, vystaví šperk väčšiemu opotrebovaniu. Tu sa hodí materiál odolnejší, napríklad oceľ alebo platina. Mäkké zlato by sa rýchlo poškrabal a nerobilo by jej radosť. Rovnako tak aktívne športovkyne vystavuje prsteň väčšiemu zaťaženiu.

Ak si môžete dovoliť menej odolný kúsok, vyberajte medzi prstene zo zlata. Farbu zlata vyberajte tak, aby ladila k životnému štýlu a vkusu vašej nastávajúcej. Ak je založením skôr minimalistka, hodí sa skôr zlato bielej. Pokiaľ naopak preferuje ozdobnejšie štýl, bude sa jej viac páčiť žlté, červené alebo decentnejšie ružové zlato. Ak tápate, akú farbu kovu zvoliť, pozrite si ostatné šperky, ktoré vaše priateľky vlastné a vyberte tú, ktorá sa k ostatným kúskom hodí. Bola by škoda, aby sa kvôli zásnubnému prstienka musela vzdať všetkých ostatných šperkov.

Na zdobenie sa používajú kamene, skôr klasické diamanty v bielej farbe dnes doháňa drahokamy farebné a tiež sa často tieto druhy kombinujú. Opäť záleží na vašich preferenciách. Niekto verí na symboliku jednotlivých minerálov, iný preferuje diamantovú klasiku. A zase - ak neviete, potom vedzte, že diamant ešte žiadnu ženu neurazil!

Povrch prsteňa môže zdobiť tiež gravírovanie, či už jednoduchá linka alebo zložitejšie vzor.

Ďalšia vec, ktorú musíte vybrať, je povrchová úprava. Lesklý povrch je veľmi efektné a pôsobí luxusným dojmom, je však najviac náchylný k poškriabaniu. Profesionálny klenotník vám ku zhotovenému prsteňa poskytne doživotný servis a k tomu patrí aj pravidelné čistenie a leštenie. Pieskovanie povrchu naopak hocijaký škrabanec skryje a údržba potom nemusí byť tak častá.

Nakoniec je potrebné zvoliť šírku a profil prstienka. Ak sa rozhodnete pre minimalistický štýl, sme schopní vyrobiť aj tenký prstienok šírky 1,5 mm. Avšak sme tu obmedzení vo zdobenie, na taký prsteň nie je napríklad možné zhotoviť rytie alebo vložiť veľký kameň.

Profil môže byť rovný alebo polkruhový, každému vyhovuje niečo iné. U zásnubného prsteňa je nevýhoda, že si ho obdarovaná nemôže vyskúšať. Preto je dobré, objednať ho u klenotníka. Snažíme sa navrhovať a vyrábať šperky na mieru. A ak nebude prsteň vašej snúbenca sedieť, radi ho upravíme. Aj keď je určite jednoduchšie vybrať prsteň cez internet, poskytuje to tiež mnoho úskalia. A pretože sa často jedná o mnohotisícové investíciu na dlhé roky, je naozaj lepšie obetovať čas na návštevu obchodu. Nie je pravda, že prstene vyrobené na zákazku sú drahšie.

Mnoho klenotníkov ponúka aj sety zásnubného a snubného prsteňa. Potom je žena môže nosiť obaja na jednom prste a báječne sa spolu dopĺňajú.

Na záver ešte napíšete, že hoci si dnes môžete vzhľad svojho prsteňa vymyslieť do najmenších detailov, vždy je dobré sa zamyslieť nad zisteniami vášho klenotníka. Máme veľa skúseností a ak sa vám snažíme nejakú vašu ideu vyhovoriť, nie je to z pohodlnosti, ale preto, aby sme zhotovili zákazku, s ktorou budete spokojní po dlhé roky a za ktorú sa nemusíme hanbiť.

Prajeme vám pri výbere zásnubného prstienka šťastnú ruku.