... robíme šperky viac ako 20 rokov

Kde sa nosí zásnubný prsteň

Každé svadbe predchádza zásnuby. A žiadne zásnuby sa nezaobídu bez zásnubného prsteňa, ktorým muž obdaruje svoju nastávajúcu. Jedným z úskalia výbere toho správneho šperku je vybrať padnúce veľkosť. Prsteň sa dá samozrejme neskôr upraviť, ale máloktorá žena chce zásnubný prsteň hneď po jeho získaní zase odovzdať klenotníkovi. Preto je dobré vedieť, na ktorom prsta sa zásnubný prsteň nosí a podľa toho zvoliť jeho rozmer.

Tradične sa zásnubný prsteň navlieka na ľavý prstenník. Ľudia v staroveku verili, že týmto prstom vedie takzvaná žila lásky, spájajúcej prstenník priamo so srdcom. V skutočnosti je to skôr tak, že okrem malíčka ľavej ruky je prstenník najmenej vyťaženým prstom a prsteň na ňom nie je vystavený tolikerému riziku odreniny.

Pretože na rovnaký prst patrí aj prsteň snubný, je nutné zásnubný šperk pred svadobným obradom presťahovať. Predtým sa hojne nosil na prstenníku pravej ruky, ale dnes sa čoraz častejšie kupujú snubné a zásnubné prstene v sade. Tie sa vzájomne dopĺňajú a počíta sa s tým, že sa obaja nosia na rovnakom prsta ľavej ruky.

Keďže sa v priebehu života mení veľkosť prstov a nie každý chce každých niekoľko rokov nechať prstene zväčšiť, je samozrejme možné prsteň nosiť na tom prsta, na ktorý sa zmestí.