... robíme šperky viac ako 20 rokov

Výroba svadobné obrúčky zabratej diamanty

Občas sa niektoré zvedavejší zákazníčky zaujímajú o to, ako vlastne taký svadobný prsteň vzniká. Preto som sa rozhodol v tomto článku tak trochu poodhaliť tajomstvo jeho výroby.

A aby to bolo zaujímavejšie, nebudem písať o výrobe svadobné obrúčky len tak ledajakého, ale obrúčka zabrata po celom obvode briliantmi. Budem ho vyrábať tradičnou ručnou technikou, tak ako robili zlatníci šperky od pradávna. Takto vyrobená svadobná obrúčka potom sám o sebe originál.

Svadobná obrúčka bude vyrobená z bieleho zlata, pretože práve biele zlato dá najlepšie vyniknúť unikátnemu lesku diamantov. Použijem biele zlato s prísadou niklu. Také biele zlato sa ťažko spracováva, pretože je veľmi tvrdé, zvyčajne sa preto nepoužíva ku strojovej výrobe.Jeho výhodou je však pekná biela farba a šperky z neho vyrobené sú vďaka jeho tvrdosti odolnejší, čo je u svadobné obrúčky určite výhoda. Kameňov by malo byť v šperku asi 180 kusov v troch veľkostiach.

Dosť ale zbytočných rečí a pustíme sa do práce. Začnem tak že si naválcuji pásik plechu na potrebnú dĺžku, šírku a hrúbku. Materiál sa valcuje medzi dvoma valcami vo válcovačce tak, že ako sa postupne valce uťahujú k sebe, ubúda jeho sila, ale dĺžka pásku sa naopak zväčšuje.

 

Výroba svadobné obrúčky zabratej diamanty
 

V priebehu valcovania i nakoniec sa zlato musí žíhať, pretože tvrdne. Kalcinujte sa zahriatím na vysokú teplotu do svetlo červenej farby.

Výroba svadobné obrúčky zabratej diamanty
 

Materiál teda máme navalcovaný a teraz je potreba upraviť presne dĺžku pásku. Dĺžka sa nameria podľa veľkosti svadobné obrúčky, teda nanesie sa obvod zlatého svadobné obrúčky, takže v tomto prípade sa pri veľkosti 56 nanesie 56 milimetrov a niečo sa ešte pridá kvôli hrúbke.

Výroba svadobné obrúčky zabratej diamanty
 

Keď je dĺžka upravená, tak sa pásik ohne kliešťami do tvaru krúžku a v mieste švu sa zaletuje. Letovanie prebieha tak, že na šev sa nanesú kúsky spájky - to je zlata, ktoré tečie pri nižšej teplote, než ostatný materiál. Potom sa svadobná obrúčka zohreje na teplotu tavenia spájky, tá sa roztečie a spojí sa s ostatným materiálom. Tým sa šev spojí.

Výroba svadobné obrúčky zabratej diamanty
 

Po stočení v kliešťach nie je krúžok ideálne kulatý.Proto sa musí vyklepať kladivkom na kuželi.

Výroba svadobné obrúčky zabratej diamanty
 

Teraz máme hotový na hrubo vyklepané krúžok a ten sa musí ďalej postupne opracovávať do finálneho tvaru. Najskôr opilujeme šev vmieste spájkovanie, tým z neho odstránim prebytočnú spájku a zarovnáme ho tak. Potom zapiluji pilníkom šírku svadobné obrúčky nabokoch.

Výroba svadobné obrúčky zabratej diamanty
 

Ďalej opilujeme a zabrúsime obrúčku nahrubo zevnitř. A potom už idem pilovať z vonku. Profil svadobné aj zásnubné obrúčky je vyvalcovanído plochého tvaru. Výsledný profil má však byť pologuľatý, preto potrebné zaguľateniu je nutné starostlivo ručne vypilovať. Bežne sa polguľatý tvar už priamo vyválcuje vo válcovačce. Tato svadobná obrúčka je však atypicky široká a preto její šírke nezodpovedá žiadny zprofilov vo válcovačce.

Výroba svadobné obrúčky zabratej diamanty
 

Zaujímavé je, že zlato pri zohriatí sčernie je preto veľmi málo podobné tomu zlatu, ktoré poznáme v už vyleštenej podobe. Šperk v priebehu výroby nevyzerá preto vôbec lákavo, svoj ​​ligot dostane až úplne nakoniec po vyleštení. Práve preto chce asi máloktorý zlatník ukazovať zákazníkovej rozrobenú prácu.

Výroba svadobné obrúčky zabratej diamanty
 

Po opilovaní nahrubo pilníkom sa svadobna obrúčka najprv obrúsi brúsnym kotúčom a potom sa osmirkuje a to ako zvnútra, tak zvonku.

Výroba svadobné obrúčky zabratej diamantya
 

Samotný tvar svadobné obrúčky je teraz už hotový a je čas urobiť pozdĺžne drážky, do ktorých sa potom budú vŕtať otvory pre kamene. Drážky sa najskôr nameria odpichovátko po celom obvode obrúčky. Potom sa ryhy prejdú lupienkovou pílkou do hĺbky.

Výroba svadobné obrúčky zabratej diamantylupínková pila aplikovaná na prsteny
 

Nakoniec sa potom vypilujú ihlovým pilníčkom. K tomu, aby drážky boli presne rovné, je potrebný cvik.

Výroba svadobné obrúčky zabratej diamanty
 

Drážky sú hotové, môžem sa preto pustiť do otvorov pre kamene. Stredy otvorov si najprv musím zase presne rozmerať odpichovátko po celom obvode tak, aby medzery medzi kameňmi obrúčku boli všetky presne rovnako veľké. Potom si na stredy otvorov vyklepať jamky, aby som mohol na potrebné miesta dobre nasadiť vrták.

Výroba svadobné obrúčky zabratej diamanty
 

Otvory pre kamene - tzv Azure sa vŕtajú postupne najprv menšími potom až väčšími vrtáky. Umiestnenie otvoru nesmie utiecť ani o desatinu milimetra, každá nepresnosť je vidieť. Najskôr vyvŕtam prostredný rad pre najväčšie kamene, potom dve rady pre prostredné kamene anakoniec posledné dve rady pre najmenšie diamanty.

Výroba svadobné obrúčky zabratej diamanty
 

A teraz je potreba zahĺbiť priestor pre prostredný rad najväčších kamenů.To preto, aby diamanty po zasadení na najvyššom mieste svadobné obrúčky nevyčnievali a boli pri nosení chránené pred rozbitím tým, že budú zapustené medzi drážkami. Zahĺbenie svadobné obrúčky najprv nahrubo vytvorím odobratím materiálu pomocou Rytky. Na jemno sa potom začistí ihlovým pilníkom.

Výroba svadobné obrúčky zabratej diamantyprsteny s kamínky
 

Tak a svadobná obrúčka je už teraz nachystaný na zasadzovanie kameňov - tzv fasovania. Obrúčka vyzerá tak trochu ako ementál.

Výroba svadobné obrúčky zabratej diamanty
 

Napriek tomu že doteraz už výroba dala celkom dosť práce, nie sme ešte ani v polovici. Samotné zasadzovanie kameňov je v tomto prípade veľmi náročný proces, ktorý si vyžaduje veľa času, sústredenia a trpezlivosti.

Začína sa tým, že pre každý kameň obrúčky sa musí špeciálnymi frézami vyfrézovať lôžko. Kameň do lôžka musí presne zapadnúť tak, abybol rovno a v správnej výške.

Výroba svadobné obrúčky zabratej diamantypokročilé stádium výroby prstenu
 

Ja som si vždy nachystal lôžka v určitom úseku obrúčky a diamanty do neho hneď zasadil, bol som totiž zvedavý, ako bude svadobná obrúčka aj s kameňmi vyzerať a práce bola tak rôznorodejšia nie tak zdĺhavá. Celé zasadenie všetkých kameňov mi trvalo asi týždeň.

Po príprave lôžka prebieha zasadzovanie ďalej tak, že diamant sa do lôžka umiestni do správnej polohy a fasovacím rytky sa zo štyroch strán nahrnú naň zrnká materiálu, ktorá ho v otvore uzamknú. Pri správnom remeselnom prevedení je toto veľmi spoľahlivý spôsob zasadenia. Je to len jeden z mnohých spôsobov fasovania kameňov, ktorý sa hodí pre tento šperk, je ale aj mnoho iných.

Na ďalšom obrázku sú už všetky kamene zasadené. To je ale sotva polovica práce, teraz sa musí materiál medzi kameňmi a zrnkami vybraťa zrnká špeciálnymi nástrojmi vymodelovať.

Pretože sú kamene v šperku držané odpíchnutými zrnkami, hovorí sa tejto technike zasadenie 'do zrniek', alebo tiež 'do Korn' - prevzaté znemčiny.

Výroba svadobné obrúčky zabratej diamanty
 

Na záver sa už len zlatý šperk vyleští na motorovej leštičce pomocou rôznych druhov kotúčov a urobí sa galvanizácia - to je povrchová úprava pokovaním rhodiom, ktorá dáva bielemu zlatu krajšie farbu.

A zlatá svadobná obrúčka je konečne hotová! Obrázok nikdy nemôže zachytiť ten nádherný ligot toľkých diamantov, tú povestnú hru farieb.To by človek musel vidieť na vlastné oči.

hotovo